Apiterapevtski čebelarji

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

This Is An Example Of A Heading 1

This Is An Example Of A Heading 2

This Is An Example Of A Heading 3

This Is An Example Of A Heading 4

This Is An Example Of A Heading 5
This Is An Example Of A Heading 6

This is a paragraph. Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

  • Unordered List item
  • Unordered List item
  • Unordered List item
  • Unordered List item
  1. Ordered List item
  2. Ordered List item
  3. Ordered List item
  4. Ordered List item
This is a blockquote. Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Apiterapija nekoč

Začetki apiterapije segajo nekaj tisočletij nazaj, do egipčanske, grške, babilonske, kitajske in indijske civilizacije. Zgodovinski zapisi kažejo, da se je na Slovenskem pridelovalo in trgovalo z medom ter voskom že v 12. stoletju, kasneje pa se je tovrstna dejavnost samo povečevala in širila. Janez Vajkard Valvasor v svoji znameniti knjigi Slava vojvodine Kranjske poroča o večjih količinah medu, ki so ga s Kranjske dežele v 17. stoletju izvažali, večinoma v današnjo Avstrijo, pa tudi v druge dežele, kar priča o podjetnosti takratnih čebelarjev.

dr. Filip Terč

Pri nas je v času novejše zgodovine, natančneje ob koncu 19. stoletja, področje apiterapije najbolj zaznamoval dr. Filip Terč. Na kongresu Apiterapije 24.–29. marca 2006 v Passau so najvidnejši svetovni apiterapevti razglasila 30. marec, rojstni dan dr. Filipa Terča, za mednarodni dan apiterapije (zdravljenje s čebeljimi pridelki). To je veliko priznanje mariborskemu zdravniku dr. Filipu Terču. Bil je češkega rodu, medicinski študij je končal na Dunaju, v Maribor pa se je z družino preselil leta 1875. Že leta 1879 je začel s poskusi zdravljenja revmatičnih bolezni s čebeljimi piki (apitoksinom). Tovrstno zdravljenje je opravil pri približno 700 bolnikih, s čemer si je v zgodovini medicine in čebelarstva pridobil naziv pionir apiterapije moderne dobe.

Apiterapija v Sloveniji danes

Čebelarska zveza Slovenije je v letu 2007 ustanovila komisijo za apiterapijo, ki spremlja razvoj te veje medicine doma in po svetu. Pod vodstvom zdravnikov apiterapevtov se v to dejavnost vključujejo tudi čebelarji, nekateri od teh so svoje čebelnjake preuredili za rabo v te namene. Področje apiterapije je v Sloveniji zelo razvito z veliko znanja, pridobljenega na številnih mednarodnih kongresih, simpozijih, medsebojnih mednarodnih povezavah z apiterapevti, s proučevanjem veliko strokovne literature in dognanj objavljenih raziskav na apiterapevtskem področju. Čebelarska zveza Slovenije vodi program usposabljanja apiterapevtov, ki ga izvaja Čebelarska zveza društev Maribor po sprejetem programu.